În articolul precedent explicam câteva semne prin care ne putem da seama că sistemul nostru a fost infestat, printre care: mesajele false venite de la antiviruși neinstalați, apariția unui toolbar pe care nu l-am instalat, redirecționarea căutărilor, apariția unor pop-up-uri cu diferite recomandări, cei din listele noastre de contacte primesc emailuri false de la noi sau parola stocată în browser a fost schimbată.
În articolul de astăzi vă voi descrie metodele prin care putem să ne protejăm în astfel de situații.Ce se poate face în astfel de situații?
În cazul în care sistemul ne-a fost infestat cu aplicații malițioase, există mai multe metode de rezolvare a problemei, de la unele foarte ușoare, la unele de-a dreptul radicale.Imediat după ce observați un mesaj de la un antivirus pe care știți cu siguranță cu nu îl aveți instalat, primul lucru este să închideți computerul, evident nu înainte de a salva orice trebuia salvat. Apoi redeschideți computerul, intrând în Safe Mode No Networking. În funcție de sistemul de operare, acest lucru se face prin apăsarea tastei F8 (Windows), sau prin alegerea respectivei funcții din meniul de pornire (Linux). În acest moment trebuie dezinstalat orice program a fost instalat în ultima vreme. De asemenea, există anumite toolbar-uri și extensii în browsere care trebuie și ele dezinstalate. De cele mai multe ori toolbar-ul poate fi dezinstalat direct din meniul de extensii al browser-ului (Extensions pentru Chrome, Add-ons pentru Firefox și pentru Internet Explorer). Dacă reușiți, puteți redeschide computerul în modul normal, iar dacă mesajul antivirus nu mai apare, înseamnă că cel mai probabil problema s-a rezolvat. Evident, antivirusul de pe sistem va trebui actualizat și rulat cu o scanare completă de sistem cât mai repede. De cele mai multe ori acesta va găsi ceva reziduuri ale software-ului malware pe care tocmai l-ați dezinstalat.
