Smartphone-urile, tablete și alte echipamente mobile au devenit ținta software-ului malware și sunt, în ultima vreme, atacate prin metoda cunoscută sub numele advanced persistent threats, concepută pentru a fura date cu caracter sensibil, potrivit unui studiu la care au participat peste 650 de profesioniști în securitate digitală.
![]() |
| Image Credit: Wikipedia |
Aproximativ două treimi dintre cei care au
răspuns ai declarat că terminalele mobile au devenit ținta preferată a
creatorilor de software malware, iar 40% dintre ei au declarat că aceste
terminale reprezintă un punct de intrare pentru un atac de tip API care vizează
anumiți indivizi, pentru a câștiga accesul la informații despre corporații.
Studiul Institutului Ponemon, intitulat 2014 State of Endpoint Risk, spune că aproximativ 63% dintre
angajații organizațiilor utilizează acum echipamente mobile, iar managerii IT
anticipează că echipamentele mobile ce vor trebui administrate activ va crește
de la o medie de 5000, la 7000 în următorii 3 ani. „Tocmai când mulți lucrători
din securitatea IT sperau să controleze riscul terminalelor pe care le au în
administrare, creșterea explozivă a platformelor mobile și resursele publice de
stocare în mediu cloud au transformat aceste speranțe într-un coșmar al
securității digitale”, afirmă studiul. Respondenții consideră că echipamentele
mobile precum smartphone-urile prezintă cel mai mare risc potențial în mediul
IT, mai mare decât laptopurile și desktopurile.
