The Washington Post a făcut de curând o declarație șocantă: NSA culege zilnic informații despre locația a 5 miliarde de telefoane mobile din toată lumea, ceea ce, potrivit agențiilor care luptă pentru libertatea digitală ar putea însemna că, practic, agenția construiește o bază de date despre sute de mii de americani.
De fapt, susține guvernul SUA, este vorba despre un program care are ca scop înregistrarea și procesarea datelor legate de locația cetățenilor străini aflați pe teritoriul american, care însă, ocazional, colectează și informații despre cetățenii americani.Evident, informațiile vin tot de la Edward Snowden, care se dovedește - a câta oară? - un serios ghimpe în coasta guvernului SUA.
Precaută, agenția a admis până în acest moment doar faptul că programele sale colectează metadata apelurilor telefonice, nu contentul lor, asta din sutele de acuzații care planează asupra ei de când Snowden a decis să facă publice documentele și informațiile sustrase. Printre acuzații se numără și cea de accesare în timp real a serverelor de date și trafic de la Google, Yahoo, Microsoft sau Facebook, colectarea de metadata și chiar a întregului content al apelurilor cetățenilor străini, inclusiv a unor șefi de stat, precum Dilma Rousseff, președinta Braziliei.
